2019/05/23
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲ خرداد
نویسنده سریال پدر توضیح داد: چرا حامد باید می‌مرد؟

نویسنده سریال پدر توضیح داد: چرا حامد باید می‌مرد؟

شباهت هایی بین من در ۲۰ سالگی و حامد تهرانی ۲۰ ساله وجود دارد که من ترجیح می دهم آنها را نگویم. البته اسم پدر حامد حاج علی تهرانی است و اسم پدر من هم علی است ولی پدر من نه تنها کارخانه دار و ثروتمند نبود بلکه دانشگاهی و درس خوانده بود و یک شغل اداری به همراه یک زندگی ساده داشت.

دوات آنلاین-صور کنید یک دانشجوی پسر هستید و بعد چند دانشجوی دختر مزاحمتان می شوند و شما را در گوشه ای از یک کلاس دانشگاه در موقعیتی قرار می دهند که هر لحظه می خواهید از آن فرار کنید. در صحنه ای از سریال «پدر» به نویسندگی حامد عنقا و کارگردانی بهرنگ توفیقی که این شب ها از شبکه دو سیما پخش می شود در چنین موقعیتی دانشجوی پسر خود را از پنجره کلاس به بیرون پرتاب می کند که این صحنه با واکنش های بسیاری از شوخی و انتقاد در فضای مجازی و میان مردم مواجه شد و اتفاقا باعث شد که مخاطبان از همان قسمت های اول و دوم سریال را به دلیل برخی از حاشیه هایش دنبال کنند.

 

قصه سریال «پدر» درباره دختری به نام لیلاست که با روحیه ای هنجارشکن و عقایدی متفاوت به حامد که از خانواده ای مذهبی است علاقمند می شود ولی این علاقه برای او کم هزینه نیست...

 

خبرگزاری مهر در گفتگویی با حامد عنقا نویسنده و تهیه کننده سریال «پدر» به ویژگی های قصه سریال، شخصیت حامد تهرانی، انتخاب نقش ها، دلایل موفقیت سریال و... پرداخت.

 

عنقا در این گفتگو گاهی به طنز و گاهی خیلی جدی پاسخ می دهد و گاهی این دو فضا با هم ترکیب می شوند. وی در بخشی از این گفتگو بیان کرد که خیلی از دختران، این سریال را باور نمی کنند چون یک پسر اسطوره ای مثل حامد دوست دارند ولی کمتر فردی شبیه او در جامعه وجود دارد.

*همان اوایل که پخش سریال «پدر» شروع شد از طرف افرادی که به شما نزدیک بودند، مطرح شد که شخصیت حامد تهرانی شباهت هایی با خودتان دارد ولی شما آن را رد کردید!

 

- این شخصیت هیچ ارتباطی با من ندارد چون حامد در ادامه سریال می میرد و من هنوز زنده هستم. (می خندد)

 

 

*ممکن است به لحاظ سبک زندگی و یا تجاربی که حامد دارد اتفاقاتی از این دست برای شما هم رخ داده باشد.

 

- شخصیت حامد تهرانی در سریال «پدر» همان اندازه که به من بی ربط است، همان اندازه هم ارتباط دارد اما نه از زاویه ای که دیگران به آن نگاه کردند. در دوران دانشجویی ما یعنی در سال های ۷۴ تا ۷۷ تفکیک جنسیتی در دانشگاهمان اجرا شده بود و اصلا اتفاقی که برای حامد رخ داد و منجر به پریدنش از پنجره شد، نمی توانست برای من پیش بیاید که سه دختر مرا در کنجی گیر بیندازند، البته این بدان معنا هم نیست که من خاطره مشابهی نداشته باشم!

 

شباهت هایی بین من در ۲۰ سالگی و حامد تهرانی ۲۰ ساله وجود دارد که من ترجیح می دهم آنها را نگویم. البته اسم پدر حامد حاج علی تهرانی است و اسم پدر من هم علی است ولی پدر من نه تنها کارخانه دار و ثروتمند نبود بلکه دانشگاهی و درس خوانده بود و یک شغل اداری به همراه یک زندگی ساده داشت. وقتی این جزییات را کنار هم بگذارید این شباهت ها وجود دارد و اگر به سریال «تنهایی لیلا» رجوع کنید باز هم برخی از شباهت ها مخصوصا در اسامی تکرار می شود. به طور مثال اگر اینجا اسم پدربزرگ حامد سیف الدین است آنجا هم اکبر زنجانبور نامش سیف الدین بود و همسرش شریفه نام داشت که نام همسر حاج علی در «پدر» نیز شریفه است.

*چرا ما تکرار این نام ها را در سریال های شما می بینیم؟

 

- چرا وقتی فریدون جیرانی همیشه یک خانم مشرقی دارد کسی از او دلیل این تکرار را نمی پرسد؟

 

*قطعا او هم دلیل خود را دارد ولی اینجا دلیل شما را می پرسیم.

 

- من هم دلیل خود را دارم و فکر می کنم در بعضی از کارهایی که تصمیم گرفتم این «تِم» را پیش ببرم لازم است این مختصات را داشته باشم تا بهتر کاری را که انجام می دهم بشناسم و جزییات برایم روشن تر شود.

 

*کدام تم؟

 

- برخی از کارهای من قصه هایی درباره قتل و جنایت و معماست و تم کنونی برخی از آثارم مثل «تنهایی لیلا» و «پدر» حال و هوای خانواده، مسجد و محله  را دارد و از فضایی حسی برخوردار است. من براساس برخی نشانه گذاری ها راحت تر می نویسم و مثل برخی از نویسندگان نیستم که براساس بازیگر، قصه خود را می نویسند. من با این نشانه گذاری ها بهتر می توانم درباره کاراکترهایم بنویسم چون باید آنها را دوست داشته باشم و این دوست داشتن به معنای این است که شب بتوانم خواب آنها را ببینم. بخشی دیگر از دوست داشتن به بازیگر مربوط می شود و گاهی پیش آمده است که بازیگری سر کار آمده اما به نقش نمی خورده است و من حتی بعد از فیلمبرداری صحنه هایی از سریال از آنها خواهش کرده ام که این موضوع را بپذیرند و بازیگر به این ترتیب تغییر کرده است که در سریال «پدر» هم چنین اتفاقی رخ داد.

 

*اتفاقا وقتی شما از این حساسیت روی نقش ها می گویید بیشتر این سوال پیش می آید که چرا برخی از بازیگران مثل مهدی سلطانی درحالی انتخاب شده اند که نقش دیگری را تداعی می کنند و یا بازیگری در نقشی بازی می کند که برای آن مناسب نیست.

 

- اگر مهدی سلطانی این نقش را بازی نمی کرد اسم این نقش حاج علی نمی شد؛ یعنی اگر لحن او در دیالوگ ها با لحن پدر من همخوانی نداشت و اگر اصلا او حضور نداشت من نمی توانستم این نقش را با فردی دیگر بپذیرم.

 

*مساله این است که برای مخاطبی که از بیرون نگاه می کند او همان هاشم دماوندی است که پدر فرهاد در سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی است.

 

- به نظرم تماشاگر بدون بهانه، بی واسطه ساعت ۹ شب شبکه دو را انتخاب کرده و کاری را می بیند که تصمیم گرفته شده اینگونه ساخته شود و حتی حسن ها و ایرادهای این سریال از نظر او با دلایلی که ما به عنوان سازنده نسبت به ایرادها و حسن ها داریم یکی نیست. اینکه حاج علی تهرانی اسمش چه باشد مهم نیست زیرا مخاطب با او همراه می شود و یا او را دوست دارد و یا دوستش ندارد. ما مخاطبی داریم که هر شب سریال را می بیند و بعد نقطه ضعف های آن را می گیرد و بسیار با دقت آن را دنبال می کند.

*قطعا سریال شما دیده می شود آن هم در بازه زمانی بعد از ماه رمضان که شاید کمتر مردم سریال ببینند و انتقاداتی هم که وارد می شود نفی کننده این موضوع نیست. با این حال همان مخاطبی که سریال را می بیند برایش سوال پیش می آید که چطور یک دختر غیرمذهبی و شر و هنجارشکن بدون چیدن مقدمات در سریال به فردی علاقمند می شود که کاملا با او متفاوت است. آیا نباید ویژگی های حامد پسر مذهبی سریال و دلایل علایق لیلا به او فرای تفاوت هایی مثل پریدن از پنجره نمایش داه شود؟ و ما یک شخصیت صرفا منفعل و تخت از حامد نبینیم؟

 

- آیا واقعا به ذهن شما خطور نکرده نویسنده این سریال که سال ها در این حوزه کار کرده، در کلاس دانشگاه این مباحث را درس داده و حداقل ۲۰۰ دانشجو تربیت کرده است که در میان آنها بسیاری هستند که کارهایشان در مدیوم های تله فیلم، فیلم و سریال پخش شده است به این موضوع فکر نکرده است. یک درصد فکر نمی کنید که شاید این فرد نکته اضافه تری درباره ارایه شخصیت در داستان کشف کرده است؟ مثلا به این نتیجه رسیده که برای ایجاد یک شخصیت همیشه به ابعاد مختلف آن احتیاج نداریم بلکه به واسطه کنتراست با شخصیت روبرویش و کارکرد آن شخصیت که قرار است تا انتها با تو بماند، کار را جلو می بریم. در مورد شخصیت حامد هم می دانستیم که او قرار است در ادامه کار خاطره شود و تنها در ذهن مخاطب بماند.

 

نویسنده براساس همه اینها فکر کرده و تصمیم گرفته که کاراکتر حامد باید در نقاطی بسیار منفعلانه باشد و اکت بیشتر را دختر داشته باشیم. خصوصیات مثبت حامد اگر نمایش داده می شد و او نمی مرد موجب می شد به یک شخصیت شعاریِ دم دستِ لوس و بی نمک تبدیل شود و چون از اول گفته شده حامد قرار است بمیرد تک تک نکاتی که قرار است لوس و بی مزه باشد حالا در ذهن مخاطب به نوع دیگری شکل می گیرد. شاید دلیل این رویکرد این است که نویسنده کتاب جدیدی خوانده که می خواهد شیوه ای را به لحاظ روانشناسی در ذهن نیمه هشیار مخاطب معرفی و آن را در این سریال تست کند. نویسنده متوجه می شود که براساس این نظریه، دو اسم در فضای مجازی خاص می شوند که از میان آنها نام حامد از لیلا بیشتر اهمیت پیدا می کند و حتی هشتگ «نه به مرگ حامد» به عنوان صد ترند اول منطقه ای مطرح می شود. من در هیچ فضای مجازی نیستم ولی برای عوامل سریال از بهرنگ توفیقی کارگردان تا بازیگران کامنت هایی درباره مرگ حامد ارسال شده و حتی شخصی گفته است به نویسنده کوفتی سریال بگویید از او متنفرم که حامد مرد. بنابراین با توجه به این بازخوردها من احساس می کنم نظریه تونی بوزان درباره شیوه های تبلیغات و تاثیرگذاری روی ذهن جواب داده است.

 

البته مسلما وقتی به دریا بروید و کیف کنید گلی هم می شوید. گلی شدن هم همین شمای نوعی هستید که در مقابل من می نشینید و انتقاد می کنید که البته من این گلی شدن را به عنوان مدال روی سینه در نظر می گیرم.

 

*اکنون مقیاس شما برای موفقیت سریال همان هشتگ مخاطبان است؟

 

- خیر. مقیاس من حجم مخاطب است. من مخاطب را دوست دارم و اتفاقا دچار ضعف شخصیت و کمبود اعتماد به نفس نیستم که دوست داشته باشم همه از من تعریف کنند. کسی که از دقیقه اول تا دقیقه چهلم سریال را می بیند و به دیالوگ ها و صحنه ها انتقاد دارد هم مخاطب من است. 

 

*توییت ها و انتقادهای این شخص چطور؟ اهمیت دارد؟

 

- بله اهمیت دارد. من یک سوال دارم چرا درباره سریال های دیگر این حرف ها و انتقادها بیان نمی شود؟ چون بسیاری از این سریال ها برای مردم مهم نشده اند که درباره آنها واکنش نشان دهند.

 

*من هم دارم درباره سریالی صحبت می کنم که عده زیادی آن را می بینند، اما بحث بر سر این است که لزوما هرآنچه را که ببینید قرار نیست بپذیرید و اصلا بسیاری از وقایع این سریال مثل علاقه به پسری که از پنجره خودش را به بیرون پرتاب می کند به شکلی که در سریال روایت می شود و بعد تغییراتی که در لیلا رخ می دهد، زیرساخت درستی در شخصیت پردازی سریال ندارد و به همین دلیل باورپذیر نیست.

 

- این خیلی خوب است که باورش نمی کنید و حداقل به خود تلنگر می زنید که فیلم می بینید و در یک دنیای تخیلی قدم گذاشته اید. از طرف دیگر شما این سریال را باور نمی کنید چون همه شما دختران در پس ذهنتان یک پسر اسطوره ای این مدلی دوست دارید ولی چون کمتر شبیه او در جامعه وجود دارد نمی توانید حامد را باور کنید.

 

*شما اطمینان دارید که همه دخترها دوست دارند همسرشان مدل حامد تهرانی رفتار کند؟

 

- خیر. برخی هم دچار یک بیماری های ذهنی روانی هستند (با شوخی می خندد). منظورم این است که هر کسی یک مدلی از آدم ها را دوست دارد. من سه دختر دارم و اصلا معلوم نیست که آنها هم وقتی بزرگ شدند، دوست داشته باشند چنین همسری داشته باشند.

 

 

*اصلا خود شما می پذیرید که خواستگار دخترتان در موقعیتی مشابه آنچه شما در سریال رقم زدید باشد؟

 

- حتما می پذیرم و اصلا چنین فردی را روی چشم خود می گذارم.

 

*فکر نمی کنید خوب بود که راه دیگری را هم انتخاب می کرد و این رفتار عاقلانه نیست؟

 

- ممکن است غیرعاقلانه باشد اما او پسر ۲۰ ساله ای است که نه در زندگی اش دختر دیده است نه توانسته با دختر ارتباط برقرار کند و نه اهل دیالوگ برقرار کردن با دختر است. منظور از صحنه پرت شدن حامد از پنجره به این معنا نیست که چون رفتار او از پاکی و جلوگیری از گناه می آید لزوما باید همه مردها وقتی با دختر نامحرم مواجه می شوند خود را به بیرون پرتاب کنند.

 

*نه منظور همان موقعیتی است که در سریال نشان می دهد یعنی یک نفر که در همان منجلاب گیر کند...

 

- این موقعیت منجلاب نیست...

 

*موقعیتی که یک چالش است، البته وقتی یک نفر در چنین موقعیتی خود را از پنجره به بیرون پرتاب می کند احتمالا احساس کرده در یک منجلاب گیر کرده است. 

 

- ما مفصل به این سوال جواب داده ایم. این کاراکتر خاص با این سه دختر در این دانشگاه این رفتار خاص را انجام داده است. اگر قرار باشد همه این رفتار را انجام دهند غیرعاقلانه است اما اگر کسی مثل حامد در این شرایط خاص این اقدام را انجام دهد حماقت آمیز نیست. ما شرایط ذهنی و روانی او را نمی دانیم و باید این شرایط، آموزش های تربیتی، هنجارهایی که آموخته و... را در کنار هم بگذاریم.

 

*خانواده حامد در سریال نشان داده شده که از طبقه ای بالا هستند و وجهه اجتماعی خوبی دارند پس پسر جوان این خانواده هم نشانه هایی از همین تربیت و بستر خانوادگی را با خود دارد.

 

- اینها هیچ ارتباطی با شرایط ذهنی و روانی آن شخص در آن کسری از ثانیه ای که تصمیم می گیرد، ندارد. مسلما شما صدها خبر این چنینی شنیده اید که فردی در کسری از ثانیه دست به اقدامی می زند که هیچ توجیهی هم ندارد.

 

*عباس کیارستمی زمانی در خاطره ای بیان کرده بود که هرآنچه را واقعیت داشته باشد نمی توان به تصویر کشید چون اگرچه واقعی است اما مخاطب باور نمی کند. فکر می کنم وقتی فیلمی قرار است موقعیت پرتاب کردن یک نفر را به بیرون از پنجره نمایش دهد من به عنوان مخاطب باید آن موقعیت و چرایی آن و حتی شرایطی را که باعث همان کسری از ثانیه شده، بپذیریم و یا حداقل با آن همراه شویم.

 

- دقیقا همراه شدن درست است. شما جدیدترین قسمتی را که از سریال پخش شد، دیده اید؟

 

*بله.

 

- قسمت اول را هم دیده اید؟

 

*بله

 

- پس با سریال همراه شده اید. (می خندد)

 

*به هر حال کار ما دیدن تولیدات شما است تا بتوانیم آنها را نقد کنیم!

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
1397/05/18
سلام واقعا نکات اخلاقی ومتنهای قران که به کارمیبرید خوبه ولی توجه داشتید که یک صدقه دفع بلا میکنه درست شبی که مادرحامد غذا انفاق میکنه فرزندش ازدست میره بعدتومدت هفت ماه لیلا چی یادگرفت ازحامد چرا همیشه زن ایرانی بدبخترین موجود دنیا س خوب نیست سریالتون تنهای لیلا روکپی کردید بدم میادازتکرا ر از نپختگی حرفها ی سریالتون حامد نباید مرده باشه الان به قدرکافی شما مردم سرکارگذاشتی ولی دوست نداریم این همه غصه توسریالتون
1397/05/18
منم موافقم سریالتون عالیو بی نظیر ولی حامد باید زنده باشه
1397/05/18
سلام کاش قسمت های دیگه اینطور بود که حامد کنار لیلا باشه در همه حال مردن حامد باعث انتقام عموی لیلاشد که چرا مسعود باهاش ازدواج نکرد ولی با این حالی که لیلا از مردن پدر مادرش داره خیلی سخته انتقام عموش رو هم تحمل کنه
نازنین 1397/05/18
لطفا یه کاری کنید حامد زنده بمانه
محمد 1397/05/20
اره دوباره حامد بیاد تو فیلم و همه این ها را لیلا داشته خواب میدیده
1397/06/06
داخل همه ی سایت ها نوشتن حامد زندس
حامد 1397/05/18
اگه حامد زنده نمونه مسخره ترین فیلم دنیا میشه من عاشق حامد ولیلام واااای خیلی فیلم اوکی بود باحامد
محمد 1397/05/20
اره واقعا حامد عشقه وقتی که از فیلم رفت خیلی بد شد
فاطمه 1397/05/19
سلام خیلی فیلم خوبیه ولی حامد اخر این قسمت هست
زهرا 1397/05/19
سلام فیلم خیلی خوبیه ولی چرا همش باید غم و غصه تو سریالا باشه ماها خودمون توزندگیمون کم غم و غصه نداریم که با دیدن این سریالا افسرده نشیم خواهشا کمی از غصه های سریالایی که میسازین کم کنید تا توجهمون به دیدن شون بیشتر شه
جواد 1397/05/20
با سلام فیلم بسیار زیبایی هست ولی خیلی غمگینه وبیش از نصف مردم امیدوارن و پابه پای فیلم دارن میان فقط به امید اینکه حامد زنده باشه...
محدثه 1397/05/20
خدا کنه حامد زنده بمونه وگرنه خیلی از تعدادتماشاگر ها کاهش می یابد چون همه به امید اینکه حامد زنده باشه دارن فیلم رو نگاه میکنن
1397/05/20
سلام فیلمتون عالی ولی کاش حامد زنده بود بالاخره بگین ببینم حامد زنده است یا مرده
ملیسا 1397/05/20
از گارگردان سوال کردن ایا حامد بر میگردد میگن از کجا معلوم شاید برگرده
1397/06/05
سلام سریالتون خیلی عالی است حامد بازم زنده میشه
1397/05/20
مهدی سلطانی از پس نقشش بر اومده و انتخاب درستیه
پریا 1397/05/20
فیلم خیلی خوبیه ممنون از کارگردان وتهیه کننده این فیلم و همه ی کسانی که در این فیلم شرکت داشتند
مبینا 1397/05/20
لطفا حامد زنده باشه
ندا 1397/05/20
توروخدا حامد زنده باشه دارم دیوونه میشم
1397/05/23
😅😅😅حامد کیه خیلی مسخرست
نازگل 1397/06/08
اتفاقا اگه حامد زنده باشه فیلم مسخره ای میشه چرا؟ چون اونوقت روح حامد که همش سرگردونه پیش لیلاس کنارشه یا اون سکانسی که گفت لیلا پاشو من مردم دیگه معنایی نداره... باید حقیقت مرگ حامد رو همه مخاطبان بپذیرن کمی فکر کنید آخه! با مردن حامد دست خیلیا رو شد انگاری که خدا میخواست این شکلی انتقام آدمای بد رو بگیره منظورم به وسیله اومدن لیلا تو زندگی تهرانیها تا رو شدن دست دامادش محسن و توفیق و .....
ازاده 1397/05/20
ایا حامد زنده میمونه
زهرا 1397/05/20
خواهشا با این سریالهای غم انگیز روحیه بد مردم رو بدتر نکنین
پریسا 1397/05/21
من نمیدونم چرا کارگردانای ایرانی علاقه دارن یه شخصیت زنی رو نشون بدن که قراره از قسمت اول زجر بکشه تا آخر و مردم هم پا به پاش گریه کنند.یعنی یه دوره ای مردم بخاطر اوشین گریه کردن هنوز هم میخواین اون سریال رو تکرار کنید.چرا از خندوندن مردم لذت نمی برید؟؟؟جذب مخاطب به چه قیمتی؟
صادقي 1397/06/04
كاش ما مردم با خودمون يك لحظه فكر كنيم شايد همسايه بغلي ما همين درد رو داره و لازمه گاهي اين فيلمها به قربانيهايي كه ظلمي بهشون شده با نتيجه فيلم اروم بگيرن و وقتي هنوز انتهاي فيلم وو نديديم زود انتقادهاي خصمانه نكنيم
Ah7 1397/06/10
همین خوشیا و سختیاست و کنار اومدن با پستی بلندیای زندگی که به زندگی معنی میده
1397/05/21
لطفا زنده باشه
1397/05/21
اگه حامد زنده نباشه خیلی مسخره میشه فیلم
آیه 1397/05/21
بخدااااا حامددددد نمیره 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😢😢زنده اش کنید😢😢😢😢😢
مهتاب 1397/05/21
بابا اینم مثل ستایش،،،،درد و رنج
Elmira 1397/05/22
لطفا حامد زنده باشه افسرده شدم همش گریه دیگه نمیذارن نگاه کنم
علی 1397/05/22
یه سوال چرا حاج علی با ماشین پلاک 99د میره بیرون بعد با پلاک 55میاد تو حیاط .بعدصب دوتا ماشین تو حیاط هست که یکی شون 66
سارا 1397/05/22
خواهش می کنم حامد زنده باشه اقای گارگردان و تهیه کننده از شما می خوام که لطفا حامد زنده باشه من سنم خیلی کمه از افسردگی دارم می میرم تو رو خدا حامد زنده بشه الان در همین سکانس.
زهرا 1397/06/11
منم همین طور تازه 14 سالمه ولی افسردگی گرفتم دوست دارم حامد زنده باشه ولی میدونم حرفم منطقی نیست و اگر حامد زنده باشه سوال های زیادی هست ولی یه جوری درستش کنین
زهرا 1397/05/22
به نظر من فیلم قشنگیه اما باید حامد زنده باشه چون قشنگی این سریال را حامد می ساخت و تا زمانی که حامد زنده بود نقش های دیگه هم میتونستن خودشونو نشون بدن من میگم بهتره الان حامد زنده باشه و توی یک مکانی نزدیک اون محل تصادف زندگی کنه..ودر اخر سریال دوباره نمایان شه... .
1397/06/03
نه زنده نیست
کوثر 1397/05/22
سلام فیلم خوبیه فقط زنای ایرانی رو بدبخت نشون داده زندان و... سرنوشت مادرمن هم شبیه همینه وقتی من 40روزم بود پدرم فوت کرد هنوزم پدر من رو یه اسطوره میدونن تو فامیل معتقدند خدا گلچینه خوبارو تو جوانی میبره البته مادر من رفت ازدواج کرد و من موندم ومادربزرگم
مجتبی 1397/05/22
یعنی اگر حامد مرده باشه خیلی فیلم بی خودی می شه آخه مردم گناه دارن کم غصه دارن؟
ارزو 1397/06/03
لایک اگر زنده باشه این فیلم میشه بهترین فیلم دهه اخیر!!!
محمد 1397/05/22
فیلم بسیار زیبایی است.و من از مذهبی بودن این بسیار خوشم می اید.
Sajad 1397/05/22
خدایی چرااین قدر مردمو عذاب میدید؟ اگه حامدزنده باشه مردم یه کم ازین افسردگی ها کم میشه
هانیه 1397/05/23
تک تک ما درحال زجر کشیدنیم یه سریالم میبینیم لااقل از فکر و خیالمون کم کنه ولی گویا کارگردانامونم یه جوری فاز غم دارن اول فکر میکردم حامد زنده هست و نقشه داماد خانواده و عمو و بیژن امکانیان هست که اموال حاج علی رو بالا بکشنن ولی روح حامد مدام کنار لیلاست پس حامد نمیتونه زنده باشه
زهرا 1397/05/23
لیلا اخرش حق پدر شوهر به اون خوبی رو میذاره کف دستش و تو زرد از اب در میاد
منتقد 1397/05/23
با سلام تعریف و تمجید چندان هم به دردتون نمی خوره این نقده که باعث میشه کیفیت کارتون بالا بره راستی نویسنده این فیلم آیا اصلا با یک مشاور مذهبی هم مشاوره داشته؟! به نظر من این سریال ترکیبی از فیلم های هندی و ترکیه ای بود فقط یه سری سکانس های رومانتیک و عشقای آبکی من که هر وقت سریال پدر رو می دیدم حالم ازش بهم می خورد و در کل اصلا جالب نبود در ضمن آقای عنقا دقیقا هدفشون از ساخت این سریال چی بوده؟
سجاد 1397/05/23
من خودم یه کارشناس مذهبی هستم شاید اشکالاتی باشد ولی روند اصلی فیلم تاثیر گذار هست به میزانی که اشکالات به چشم‌نمی آید.من خودم‌هم‌تحت تاثیر قرار گرفتم....
صادقي 1397/06/04
فقط گاهي ما دهانمون رو باز مي كنيم ... نه ؟؟؟ ولي دوسال بعد يادمون مي افته فكر هم قبلش بكنيم بد نيست . اين فيلم دقيقا به جز شخصيت منفي اول فيلم ليلا زندگي من رو انگار پخش مي كرد . پس ياد بگيريم گاهي همين دور و اطراف خودمون يكي شايد داره تو همين درد مي سوزه
نازنین زهرا حسینی 1397/05/23
حامد زنده باشه بهترین سریال میشه دلچسب
لیلا 1397/05/24
به نظرمن فیلم عالیه فقط به شرط اینکه حامدزنده باشه لطفا
1397/05/24
تاتموم نشده نمیشه قضاوت کردحتی راجع به بد بودنش
علی 1397/06/03
خیلی بده اصلا سریال خوبی نیست همش غم سریال های ایرانی مزخرفا
ارزو 1397/06/03
سلام واقعا سریال جذابیه من که طرفدار آقای مهدی سلطانی هستم ایشون تو هر فیلمی باشن اون فیلم عالیه اگر ایشون نبودند این فیلم انقد جذاب نبود مرسی از بازی خوبتون آقای سلطانی!!!!!!!!!!!!!!!!
Saeed 1397/06/03
باسلام و احترام خواهش میکنم حامد زنده باشه این منو افسرود و غمیگین کرده . خیلی برای لیلا نامرد بود بخاطر حامد صبر نکرد با توفیق ازدواج کنه . حامد خیلی مرد خوب و زحمت کش بود برای خانواده جان میداد . لیلا با ید درک میکرد . توفیق سن بالا باید کار کنه . برای پدرشوهر لیلا ناراحت شدم لیلا باهاش حرف بد زد باتشکر خواهش میکنم حامد زنده باشه لیلا دوباره شادباشه به مرد افتخار دوباره بده .
1397/06/04
حامد زنده باشه در آخر سریال کارگردان عزیز همه رو خوشحال میکنید
1397/06/06
اره
1397/06/04
اگه حامد زنده نباشه امیدوارم لیلا بره پیش حامد
1397/06/04
به نظر من حامد باید زنده بشه چون وقتی فیلمو میبینم خیلی ناراحت میشم دلم واسه لیلا میسوزه البته با این کارش که میخاد ازدواج کنی دیگه بدترش کرد دیگه این سریال از جذابیتش افتاده این سریال دقیقا مثل سریال ستایشه اولش خوب بود با مردن طاهر بد شد از گارگردان سریال پدر خواهش میکنم حامد برگردونه تو سریال مطمئنن با اومدن حامد خیلی جذاب میشه
مهندس 1397/06/04
بنده کاملا توجریان فیلم برداری فیلم هستم وحامدی درکارنیست خیالتان راحت باشه بعدش خودلیلاازپدرشوهرش شکایت میکنه واونوورشکست میکنه طوری که حتی ماشینش رومیفروشه
ناشناس 1397/06/20
واقعا برای من جذابه که بدونم در پایان چه کسی به لیلا زنگ زد که لیلا تعجب کرد
بی نام 1397/06/04
واقعا سریال مسخره ای است
1397/06/04
واقعا من که افسرده شدم خیلی غمگین شدم همه حواسم شده سریال پدر
1397/06/04
اگه حامد زنده نباشه فیلم به درد نمی خوره چون همه مخالف حاج علی هستن
مهری ممتاز 1397/06/05
بابا حامد باید زنده باشه
سروش 1397/06/04
بنظرم حامد زنده است ولی لیلا با توفیق ازدواج میکنه بعد حامد پیداش میشه میبینه لیلا با توفیق هست بچه اشو میگیره ازش اینجوری کل دارایی ها هم‌میرسه به خانواده خودش لیلا هم تاوان کارشو پس میده
نیلوفر 1397/06/04
بله همینطوره
1397/06/04
سریال بسیار زیبایی ساختید اما من هربار که نگاه میکنم سراسر فیلم گریه میکنم و اشک میریزم واقعا افسردگی گرفتم خیلی ناراحت کننده ست. کاش در ساخت فیلم های طنز هم همینقدر قدرت و مهارت داشتید.
1397/06/04
سریال خوبی میشد. نخواستند. مردم ما واقعا غمناک شدند سریال بوی مرگ و بدبختی میده
سمیرا 1397/06/04
هر شب سریالتون ناراحت کنندست خیلی من دلم به حال حاج علی داره کباب میشه. تو رو خدا حامد رو دوباره بیارید. تا یه بار دیگه حاج علی بعلش کنه فقط. تو رو خداااااااا
ارزو 1397/06/04
سلام اگه حامد زنده باشه چی میشه!!!! من 90درصد احتمال میدم زنده است
shohre 1397/06/04
به نظر بنده رفتار حاج علی نمونه یک مرد مسلمانه .انشالله تعداد این دسته سریالها اینقدر زیاد بشه تا ملکه ذهن ها بشود . اگر در سایر فیلمها و سریالها دقت کنیم می بینیم که انقدر ناموفق بوده اند که بجای به تصویر کشیدن مشکلات اجتماعی و حل کردن ان ، بیشتر باعث ترویج فساد در میان مردم شده اند تا جایی که مثلا روابط دختر و پسر در دانشگاهها انقدر عادی به نظر میرسد که در دنیای واقعی هم همین اتفاق افتاده و.... هزاران مشکل اخلاقی دیگر . با تشکر از فیلم خوبتون
ميرصادقي 1397/06/04
با عرض سلام و احترام ضمن تشكر از ارائه چنين فيلمي كه بسيار نو و خلاقانه بود.، علاقمند هستم پس از تشكر يك نقدي به دوستاني داشته باشم كه با نويسنده مصاحبه كرده اند ، و همچنين دوستاني كه كامنت معترضانه ارسال كردند ... با توجه به زمينه پژوهشي بنده در سالهاي بسيار طولاني در روانشناختي گويا عزيزاني كه با نويسنده فيلم در حال مصاحبه هستند بيشتر از اينكه علاقه به مصاحبه داشته باشند از جايي حقوق گرفته اند كه به خصومت بپردازندو استيضاح بپردازند و به احتمال زياد كلي هم هزينه شده تا مخاطبيني قلابي براي اين فيلم كامنتهاي بي ادبانه و خصمانه و تمسخر امير بنويسند .. گويي نه تنها مصاحبه كننده بلكه منتقدين كامنت گذار كه به عنوان نظردهي مطالبي را بيان كردند همگي از منشاء خاصي هدايت شده به غرض و از روي عمد دارند يك سريال موفق رو تخريب مي كنتد ، لذا كاملا مشخص است گويي شخصيتهاي منفي فيلم اين عزيزان را به ياد اقوام و اشنايان خود انداخته است و عصباني شان كرده است وگرنه بخاطر يك فيلم خيلي ساده و پر مخاطب كه تمامي زواياي مشكلات موجود در عمق جامعه را به زبان خود مردم ارائه كرده است جاي انتقاد منفي وجود نداشت
1397/06/04
همتون یاد گرفتید سریال عمگین درست کنید وبه اعصاب مردم ضربه بزنید مثل اینکه دیگه قصه ای بلد نیستید فقط مردم رو گریه میندازید روحیمون گرفته شده هر قسمت هم بدترش میکنید شورش رو در اوردید بذارید دو تا جوان به هم برسن اصلا همه سریال هاتون مثل همه وگریه اور اون از سریال ستایش بعدش آنام وباران وحالا هم پدر حال مردم رو گرفتید با این سریالها مگر زنده بودن حامد که جان دوباره ای به خانواده ومردم میده اونم نه فقط در قسمت آخر که زود تمومش کنید فقط آیات قران که اومده خوبه ولی امتحانهای خدا از حاج علی رو خیلی زیاده روی کردید چون خداوند پیامبراشو این جوری امتحان سخت میگیره مثل حضرت ایوب
1397/06/04
حامد زنده است
ابوالفضل 1397/06/05
کارگردان از شما خواهش میکنم فقط یک نشونه بده ببینیم حامد زنده هست یانه ماداریم دیوانه میشیم خیلی دلم به حال حاج علی میسوزه واقعامرد به این میگن ممنون از این فیلم خوبتان یه خوبی داره آخر هر قسمت آیه از قرآن می‌گذارید واقعا خیلی عالی بعضی‌ها هستن توعمرشون هنوز قرآن باز نکردن ولی الان این آیه هارو میخونند واقعا دلنشین هستن آیه‌های قرآن ممنون
فاطمه 1397/06/05
فیلم با حامد قشنگ بود بعد حامد مزخرف شد
سجاد 1397/06/05
سلام. به نظر من سریال پدر اگه منطقی فکر کنیم با دنیای واقعیت ۱۸۰ درجه تفاوت داره بعد تاثیرات بدی روی بیننده داره که یکیش کاشتن تخم بدبینی تو دل بیننده‌س تو این سریال داماد،دوست،شریک،عمو و در یک کلمه تمام افراد مورد اعتماد حقه باز و ریاکار و خائن نشون داده شدن و هزار عیب و ایراد دیگه. ممنون
مریم 1397/06/05
باعرض سلام ازشما خواهش میکنم لطفاحامد را زنده کنین حامد بازم به فیلم برگرده چون اگر حامد بازم به فیلم برگرده فیلم شیرین ترم میشه من مطمئنم که حامد زنده ست چون حامد وقتی توراه شما ل تصادف کردن حامد افتاده یه جایی که مردم اونو پیداش کردن که الان حامد حافظه شو ازدست داده حافظش که به دست بیاد اون موقع یادش میاد برمیگرده اون جنازه که دامادشون گفت حامده اون جنازه برای یه ادم دیگه ست اون حامد نبود دامادشو ن الکی گفت پس من مطمئنم حامدزنده ست
مرتضی 1397/06/05
از وقتی حامد نیست سریال تکراری شده کاشکی یه خورده با سابقه و سلیقه بودید که با زنده بودن حامد حالی به این مردم میدادید. ولی متاسفم برای همه تون
حدیث 1397/06/05
اگر حامد واقعا مرده باشه واقعا فیلم مزخرف و بی محتوایی میشه از قسمت اول همه چیز مشخص بود چی میشه مرگ حامدو افسردگی لیلا و...واقعا متاسفم که اکثر فیلمای ایرانی رو آنقدر غمناک میسازید بدبختی مردم کمه غصه ایناروهم باید بخورن. مخصوصا این اواخر که اصلا جذابیتی نداره و اشتیاقی برای دیدنش نیس
سارا راد 1397/06/05
وای آخا چرا توفیق به لیلا نمی رسه.... دلم برای توفیق میسوزه.. قسمت دیشب کسی مرده بود؟؟؟فک کنم توفیق بود. نههههههههههه 😵😵😵
امین 1397/06/05
با عرض سلام و خسته نباشید واقعا خود شما این فیلم را میبینید اقای نویسنده این فیلم مثل مابقی فیلم ابکی است بهتر نیس کمی فکر کنید برای وقایع پیش رو در کمتر از سه دقیقا زن نقش اول از طرف پلیس متهم می شود(همه چیز بر علیه تو است بهتر است اعتراف کنی) آخه یعنی چه ؟ تمام قسمتهاش با واقعیت جامعه نمیخونه...
1397/06/05
توروخداحامدزنده باشه بخدادارم دیونه می شم روحیه ام را ازدست دادم افسرده شدم التماس می کنم آقای بهرنگ وآقای حامداعنقا🙏🙏🙏🙏🙏🙏
زهرا 1397/06/06
عاليهههههه بهترين فيلميه كه تا الان ديدم فقط اميدوارم حامد زنده بشه و همه رو خوشحال كنه
1397/06/06
س.حامد زنده اس تو رو خدا زنده باشه
آزی 1397/06/06
سلام دوستان آخرش حامد زنده س یانه اگه نباشه فیلم چرتیه راستی حاج علی دمت گرم بازی عالی دارید
مبینا 1397/06/06
به نظر من فیلم فوق العاده ای هست اما حامد نباید میمرد لطفا کاری کنید حامد زنده باشه ولیلا در تمام این مدت داشته خواب میدیده😴😴😯
فدایی ایام 1397/06/06
باسلام و خسته نباشید خدمت نویسنده محترم سریال پدر من این نوع سریال تابه امروز ندیده‌ام سریال بسیار زیبا و جذاب برای مخاطبین خود است باتشکراز این سریال زیبا تون
1397/06/06
سریال خوبیه فقط خیلی افسرده شدیم
..... 1397/06/06
حالاکه حامدمرده خیلی مزخرف بودفیلمش حیف وقتمون که تلف شد واقعا که
1397/06/06
سلام لطفا حامد زنده باشه وبه فیلم برگرده در قسمت اخر خواهش می کنم
..... 1397/06/06
به نظر من وقتی که حامدمرد بایدلیلاهم می مردچون زندگی بدون معشوق فاید ه نداره
مجید 1397/06/06
راست میگی
1397/06/07
حامد عاشقتم
مجید 1397/06/06
خیلی‌بد است
1397/06/07
خود سینا مهراد توسامانه162گفت که حامد زنده نیس
ستاره 1397/06/07
آیاحامد زنده است.یالیلابامسعودازدواج میکند ؟
1397/06/07
سلام وخسته نباشید.فیلم پدر عالی بود.درسته غم و ناراحتی توش هست.ولی همه اینها واقعیت داره و در جامع و زندگی امروزی می بینیم.من به شخصه بادیدن این سریال هرشب با ناراحتی وگریه می خوابم.شبهایی که سریال جذابتر میشه استرس بیشتر میشه.ایکاش زندگی همه ماها اینطور نبود.دور بر خودمون از این اتفاق ها داریم و می بینیم.ولی قسمت اخر خیلی بد وبی معنی تموم نشه.حداقل اگر به خوشی رسید چند قسمت نشون بده.سریال های ایرانی اولش گریه و زاری اخرش بی معنی تموم میشه
1397/06/07
خیلی بی معنا تموم شد متاسفم واسه خودم که وقت گذاشتم واسه دیدن این اینجور فیلما
نازنین 1397/06/07
چه جوری حامد زنگ زد چی شد ایا فصل ادامه داره اخه خیلی بی معنیه چی به سر حامد اومده بود اگه ساختید فصل دومشو انقدر دپرس کننده نسازین
1397/06/07
به نظر من بد تموم شد نباید مردم قضاوت کنند که آخرش چی میشه اون کی بود تو تلفن زنگ زد 😣😣😣😣😣دوست داشتم حامد باشه ولی معلوم نیست حامد زنده ست یا پدر مادر حامد مردن🤔🤔🤔🤔🤔🤔کاشکی حامد بود ولی فکر کنم پدر مادر مردن اگه حامد بود زنگ میزد خونه شون 🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄ولی در کل بد تموم شد 😣😣😣😣
1397/06/07
ایا سریال پدر دیگر تمام شد و معلوم نشد که حامد زنده است یا مرده لطف کنید سریه دومش را هم بذارین
بي نام 1397/06/07
حامد زنگ نزد فكر كنم حاج علي و شريفه تصادف كردن آخه بد جور خداحافظي كردن
1397/06/07
خییییلییی مزخرفه این سریال قشنگ داره به شعور مخاطب توهین میکنه آخه سریالم اینقد آبکی ، آقای عنقا اگه ما نخوایم شما فیلم بسازی کی رو باید ببینیم
1397/06/07
آیا این فیلم ادامه دارد
1397/06/07
فصل دوم داره ؟ ؟؟
م 1397/06/07
سریال عالی بود شاید در فصل دوم حامد زنده شد امیدوارم
1397/06/07
سریال پدر بعد از ۳۲ قسمت بازم ادامه دارد
مهاجر 1397/06/07
به نظر من حاج علی اینا نمردن!!! از کجا معلوم که آقا حامد تهرانی نباشه!!!
مریم 1397/06/07
اینهمه شرایط اقتصادی بد داریم اینم از نویسنده فیلم که داغ دلمون رو با این فیلمش تازه کرده بابا کم با احساسات شریف مردم بازی کنید
1397/06/08
عااللللی بود ولی ای کاش حاج علی اینا نمرده باشن حامد زنده باشه ولیلا باشنیدن صداش شوکه شده باشه
رها 1397/06/08
اره کاشکی اینطوری باشه
باسمن 1397/06/08
اخه چرا بااحساسات مردم بازی میکنید من که افسردگی گرفتم
1397/06/08
ایا سریال پدر دیگر تمام شد و معلوم نشد که حامد زنده است یا مرده لطف کنید سریه دومش را هم بذارین
دانیال 1397/06/08
عالی عالی بود دم همتون گرم کاش فصل دومش برا ماه رمضون سال آینده ساخته بشه.
1397/06/09
کاش اینطوری تموم نمیشد
سیدجواد 1397/06/10
فیلم بدی نبود ولی در بدترین موقعیت زمانی پخش شد(با این وضعیتی که مردم گرفتار مسائل اقتصادی هستند) و مشخصا بعداز مردن حامد دیگه فقط مخاطب خودشو عذاب داد!!! و در نتیجه گیری هم واقعا عجله کردن یعنی نتیجه بیش از 30 قسمت سریال را در همون قسمت آخر با عجله جمع کردن...اما بالاخره زحمت کشیدن و اینکه مخاطب بخصوص مخاطب جوان اینقدر داره التماس میکنه حامد زنده بشه یعنی عوامل فیلم تونستن با مخاطبشون ارتباط برقرار کنند.تشکر از زحمات همه عزیزان.
1397/06/11
خیلی عالی بود فوق العاده بود این سریال اما کاش کاش کاش توروخدا کاش حامد زنده بود عشقشون خییلی ناب بود .بگین جسد مرده برا حامد نبود جسد سوخته قابل شناسایی نبود
1397/06/11
نقش حامد مرد واقعي را در زندگي نشون ميده اي كاش تو زندگي حقيقي هم چنين مردي وجود داشته باشه خوش بحال ليلا من مطمئن هستم حامد زنده است بدون او كه نميشه قصه پيش رفت
صمدی 1397/06/12
فصل دوم سریال تایید شد و قرار است از پاییز شروع به تولید شود ولی دوستان عزیزم حامد به گفته خود سینا مهراد زنده نیست ودرفصل دوم به بیشترین شکل ممکن در خاطرات لیلا ظاهر می شود
نورمندی 1397/06/18
بی نظیر ترین فیلمی که تو عمرم دیدم بخصوص نقش حامد چون واقعا مثل این جوان تو این جامعه کم پیدا میشه من که عاشق حامد بودم بخاطر همینم هر سه باری که پخش میشد میدیدمش همه جای این سکانسای فیلم عالی بود اما تنها خواهشی دارم نذارید این فیلم بی معنی تموم شه که تمام بینندگانتون از دست بدین جوری ادامه بدین که باز حامد در این بخش باشه آخه واسه یک نو عروسو داماد این قد سریع که زوده از هم جدا شن اونم حامدو لیلا که عاشق هم بودن و به چه سختی بهم رسیدن خواهش میکنم🙏
مرگل 1397/06/18
سریال خوبی بودامااگه حامدزنده نباشه لیلابایدبره پیشش وگرنه خیلی فیلم بیخودی میشه
فاطمه 1397/06/19
واقعا چرا نمیشه حامد زنده بمونه ...اصلا فلج باشه فقط باشه حامد باشه خواااااهش میکنم باشه لطفا باشه خواهش میکنم باشه
1397/07/15
سلام فیلمتون عالی بود من که خیلی دوستش داشتم کلا قصه ش جالب بود فقط یه سوال توی همه ی سایت ها پخش شده یا حامد زنده ست یا حاج علی و شریفه تصادف کردن ولی اگه حامد زنده بمونه بهتره عاشقانه تر میشه
1397/07/28
سلام چرا حامد مرد کاش نمیمرد اون کی بود آخرین قسمت زنگ زد کاشکی میگفتین😂😂😂😄😄😄
امیر حسین نوری 1397/07/28
به نظر من فیلم خیلی زیبایی بود اما در بعضی مواقع به لیلا ظلم میشد دلم می سوخت خدا کنه فصل بعدی حامد زنده باشد 😭😭🙏
دیوانه 1397/08/19
از نظر من بهترین فیلم تو دنیا بود اما اصلا حامد زنده هست نیست 🤔🤔
سپیده 1397/10/17
حداقل بگید خلاصه فیلم رو
1397/10/21
بنظر من حامد باید زنده باشه ، از کجا معلوم اون جنازه ی حامد بود
Hizom shekan 1398/02/20
چرا نویسنده های ما نمیتونن یه متن خوب تا آخر ادامه بدن ? ستایش , تنهایی لیلا , پدر , ...
نرگس 1398/02/25
من عاشق سریال پدرم کاشکی ادامه اشو میزاشتن
ناشناس 1398/02/25
سلام فیلمه خیلی عال بود من در این فیلم خیلی چیزا رو یاد گرفتم من خواهش می کنم که اگر فصل دومش هم هست سریع درستش کنید وحامد دوباره بگرده فقط حامد در سریال پدر زیبا درخشید ولیلا همسرش
ناشناس 1398/02/27
چرا انقدر اعصابتونو خرد میکنین بابا اینم یه فیلم بخدا واقعی که نیس الان سینا مهراد یا همون سهیلی داره بیرون فیلم زنگی عادیشونو میکنن همینطور آقای سلطانی لطفا دیگه غصه نخورین😐
.... 1398/02/27
ی کاری کنینن حامد و لیلا تو فصل دوم باشن(:(:وگرنه سریال دیدن نداره ک ما بیشترمون ب عشق لیلا و حامد این سریالو دنبال میکردیم اخه چرااا ؟؟؟؟؟:(:(:(:(:(😭😭
... 1398/02/27
این سریال با حامدو لیلا قشنگ میشه 😻وگرنه خیلی چرت میشه خیلییی😿 اصلا اگه اونا تو فصل دوم نباشن خیلیا مطمعنن این سریالو دنبال نمیکنن
ناشناس 1398/02/27
آقا دیگه من نمیییخوام حامد بمیره لطفا فصل ۲ نشون بدین که حامد زنده ی
ناشناس 1398/02/27
انشالله به امید خدا و کارهای خوب و صواب هایی حاج علی و همسرش .که حامد زنده است حتمآ هم همین طوره .اگر حامد باید میمرد. واز سریال میرفت ‌.جنازه سوخته جایش نمیگزاشتن .این معلومه که زنده است خدابخاد
بهناز 1398/02/28
اگه حامد بميره من نگاه نمكنم چون خيلى بد ميشهههههه
ناشناس 1398/02/28
آقای نویسنده این فیلم که بر گرفته از زندگی شماست چطور شما هنوز زنده اید ولی حامد مرده چرا اینقدر با احساسات مردم بدبخت بازی میکنید مثلا دلخوشیم برامون فیلم میسازید هع
💖💖💖 1398/02/28
اگر حامد زنده نباشه خیلی فیلم بد میشه.خواهش میکنم فصل دو رو بسازید (البته با حامد) بهترین نقش حامد بود اگه بمیرم مزخرف ترین فیلم میشه. آخر فیلم رو خوب تموم کنید نه بد 🙏🙏🙏😔😔😫😫😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
سحر 1398/02/28
ما سریال پدر را خیلی دوست داریم واقعا در بابت ساخت چنین سریالی به آقای عنقا تبریک موگویم اما حامد که مرد مزه ی سریال از بین رفت ما خودمون تصمیم گرفتیم که دیگر این سریال را نگاه نکنیم چون خیلی دردناک بود لطفا حامد زنده بشه مممممممنون
نازنین 1398/02/28
آیا حامد زنده است یانه
نگین 1398/02/28
بچه ها توروخدا بگین حامد زنده هست؟؟؟خیلیا میگن که حامد نمرده فقط فراموشی گرفته و در آخر فیلم به لیلا زنگ میزنه اون حامده؟؟؟کسی میدونه کی پخش میشه فصل دوووو؟؟؟😭😭😢😢😢😔😔😔
مهناز۱۳۹۸/۲/۲۹ 1398/02/29
توروخدافصل‌دوم‌سریال‌پدرراپخش‌کنیدممنونم‌اماحامدزنده‌باشدسریال‌قشنگتره‌حتی‌اگه‌مشکلی‌برایش‌پیش‌آمده‌باشد
ناشناس 1398/02/29
متاسفم واسه نویسندش خیلی بده من یه جا خوندم که ناصر حامد رو زندانی کرده و حامد فراموشی گرفته
ناشناس 1398/02/29
اگه حامد زنده است سری دومش را پخش کنید وگرنه همون بهتر که پخش نکنین
شاهین صفری زوارکی 1398/02/29
به نظر من حامد بهترین بازیگر جهان فقط فصل دوم با حامد همین
ناشناس 1398/02/29
خدا کنه زنده باشه
ناشناس 1398/02/29
اگر حامد مرده باشه فیلم تموم شه بهتره از ناراحتی این آدم نمیتونه درست درس بخونه
همراز 1398/02/30
تورو خدا حامد زنده است یا نه این فیلم بدون حامد بیننده ی نداره😦
همراز 1398/02/30
آقای حامد عنقا ازتون خواهش می کنم یه خورده هم از نظرات بینندگان استفاده کنید اگه حامد زنده نباشه همون بهتر که فصل دوم پخش نشه به خاطر اینکه این سریال فقط با حامدولیلا قشنگ ❤
همراز 1398/02/30
آقای حامد عنقا ازتون خواهش می کنم یه خورده هم از نظرات بینندگان استفاده کنید اگه حامد زنده نباشه همون بهتر که فصل دوم پخش نشه به خاطر اینکه این سریال فقط با حامدولیلا قشنگ ❤
یلدا 1398/02/30
با سلام خدمت دوستان من تمام نظر های شما رو خوندم فقط شنیدم که حامد تصادف میکنه قبل از اینکه کسی بفهمه یا کسی ماشین رو پیدا کنه حامد فراموشی میگیره رو میره داخل یه مسجد کار میکنه یعنی به عنوان یه خدمتکار حامد که چشمش به قران میوفته و مردم رو میبینه که دارن نماز میخونن حافظه شو به دست میاره و دامادشون به زندان میره و دختر حاج علی طلاق میگیره آها این رو یادم رفت عموی لیلا با اون یارو که شریک حاج علی بود بعد خیانت کرد میرن زندان
ناشناس 1398/02/30
من ٢ بار تا حالا اين سريالو ديدم وقسمتايي كه حامد ميميره اصلا برام عادي نميشه انقدر بغض ميكنم كه گلوم درد ميگيره انقدر اشك ريختم من تو أين فيلم كه مردم .تروخدا انقدر ديگه غمگين نسازين

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.