2019/05/21
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
باورکنید این فقط شعار نیست: ناامیدی بزرگ‌ترین بلا است

باورکنید این فقط شعار نیست: ناامیدی بزرگ‌ترین بلا است

هیچ وقت به خودتان نگویید که نمی‌شود. همچنین نباید به دیگران اجازه دهید که شما را از ادامه تلاش‌تان باز دارند یا به شما بگویند: «خوب نیستید و نمی توانید موفق باشید.»

دوات آنلاین-داشتن جرئت برای تغییر کردن، یکی از پیش‌نیازهای موفقیت است که توجه کمتری به آن می‌شود. 

 

ضروری‌ترین اصل برای تغییر کردن

وقتی با افرادی که به هر دلیلی در زندگی، شغل یا در راه رسیدن به یک هدف شکست خورده‌اند، صحبت می‌کنیم و به آن‌ها مژده رسیدن به اهداف‌شان را می‌دهیم به شرطی که کمر همت را ببندند و از شکست‌شان درس بگیرند، با تعجب می‌گویند که رسیدن به اهداف با توجه به شرایط ما غیر ممکن است. امام‌علی(ع) در همین باره می‌فرمایند: «بزرگ ترین بلا، ناامیدی است». (منتخب المیزان الحکمه، باب 417، ص 620) ضروری‌ترین اصل برای تغییر کردن و رسیدن به اهداف، این است که باور کنید شما می‌توانید با تلاش و پشتکار، موفق شوید. از لحاظ علم روان شناسی، هرچقدر شما به آینده تان امیدوارتر باشید، شانس تان برای رسیدن به شرایطی بهتر بیشتر می شود. امام علی(ع) در همین باره می‌فرمایند: «خوش بینی اندوه را کم می‌کند و از افتادن در بند گناهان می‌رهاند.» (منتخب المیزان الحکمه، باب261، ص253).

 

شکرگزار داشته‌هایتان باشید

برای تغییر کردن و بهترین شدن، باید به اهداف توجه بیش از حد داشت. افرادی که دوست دارند رنگ موفقیت را در زندگی شان ببینند، چند توصیه را باید جدی بگیرند: همنشینی با انسان‌های موفق و کمک گرفتن از آن ها، رفت و آمد با افرادی که در زندگی قادر به رسیدن به اهداف‌شان هستند و مشورت کردن با افرادی که در همه احوالات، شکرگزار و سپاس گزار خالق یکتا و مدبر امور هستند. امام علی(ع) می فرمایند: «هنگامی که خداوند به بنده‌ای نعمتی دهد و بنده در دل، شکر نعمت را بگذارد، پیش از آن‌که سپاس گزاری از آن را به زبان آورد، مستوجب افزایش نعمت می‌شود.» (امالی شیخ طوسی، ص580)

 

هر امیدواری جوینده است

هیچ وقت به خودتان نگویید که نمی‌شود. همچنین نباید به دیگران اجازه دهید که شما را از ادامه تلاش‌تان باز دارند یا به شما بگویند: «خوب نیستید و نمی توانید موفق باشید.» نباید اجازه دهید که حرف‌های دیگران، شما را غمگین، مایوس و ناامید کند. شما نباید در راه رسیدن به موفقیت خسته شوید و وقتی وارد مراحل سخت شدید، نباید زبان به شکایت و سرزنش خود و دیگران باز کنید. امام علی(ع) می‌فرمایند: «هر امیدواری جوینده است و هر ترسویی گریزان است.»(منتخب المیزان الحکمه، باب 156، ص230)

 

به آخر خط رسیدم، معنا ندارد!

اگر سختی نکشید و از پس مشکلات برنیایید، هیچ اتفاق مثبتی در زندگی شما نخواهد افتاد و در مسیرتان برای تغییر کردن، به سر منزل مقصود نخواهید رسید. در بعضی از مواقع شاید افراد بگویند که به آخر خط رسیدند و دیگر توان ادامه مسیر برای رسیدن به هدف‌شان را ندارند. اگر این افراد به خود و توانمندی شان ایمان بیاورند، خیلی زود متوجه خواهند شد که می‌توانند زندگی را آن‌گونه که بخواهند، بسازند. امام علی(ع) می‌فرمایند: «پیروزی با دور اندیشی و اراده پایدار به دست می‌آید.» (منتخب المیزان الحکمه، باب99، ص146)

 

نکته: برای نوشتن این مطلب از کتاب «جرئت تغییر داشته باش» نوشته «رسول ابراهیمی آبشور» استفاده شده است.

 

منبع: خراسان/ دکتر شکیلا یوسفی-متخصص روان‌شناسی سلامت

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.