2019/05/23
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲ خرداد
نقدی بر سریال بانوی عمارت ؛ آیا این سریال از شهرزاد تقلید کرده است

نقدی بر سریال بانوی عمارت ؛ آیا این سریال از شهرزاد تقلید کرده است

شبکه سه مدتی است پخش سریال بانوی عمارت به کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد را آغاز کرده است. مجموعه ای که به اعتقاد برخی کپی ناشیانه ای از مجموعه «شهرزاد» است که به دلیل روایت داستان عاشقانه و انتخاب درست بازیگران توانست مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار بگیرد.

دوات آنلاین-شبکه سه مدتی است پخش سریال بانوی عمارت به کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد را آغاز کرده است. مجموعه ای که به اعتقاد برخی کپی ناشیانه ای از مجموعه «شهرزاد» است که به دلیل روایت داستان عاشقانه و انتخاب درست بازیگران توانست مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار بگیرد.

 

اما حمیدنژاد در این سریال نه در روایت قصه و نه در انتخاب بازیگر نتوانسته خروجی قابل مقایسه ای با «شهرزاد» حسن فتحی داشته باشد. گرچه سعی کرده با انتخاب برخی بازیگران که در «شهرزاد» هم حضور داشتند، این تصور را برای مخاطب به وجود آورد که با سریال خوب و جذابی روبروست! اما کارگردان در این سریال عشق دخترکی را نسبت به یک شاهزاده قجر به تصویر کشیده که برای وصال راه سختی را در پیش دارد و موانع بسیاری را باید از سر راه بردارد.

 

گرچه در همان ابتدا بیننده حضور جوانکی را در این میان دید که دل به دخترک جوان سپرده و در عشق خود مصرّ است. از این رو می توان گفت که نویسنده در روایت این داستان سعی داشته مثلث عاشقانه دیگری از جنس «شهرزاد» را به تصویر بکشد. گرچه در همان قسمت های نخست شاهزاده قاجار با تهدید کردن پسر جوان عاشق تا حدودی پای او را از این قصه بیرون کشید.

 

اما موانع و پیچ و خم ها و تعلیق های این داستان به قدری جذاب نیست که مخاطب انتظار اتفاق ویژه ای را داشته باشد و داستان او را غافلگیر کند. به خصوص روایت داستان عاشقانه دخترک با شاهزاده که از قضا صاحب فرزند هم است آنقدر جذاب و پر سوز و گداز نیست که مخاطب با آنها همذات پنداری کند.

 

فتحی در عاشقانه «شهرزاد» شهاب حسینی، ترانه علیدوستی و مصطفی زمانی را قهرمانان قصه خود قرار داد که هر کدام به تنهایی می توانستند مخاطب را با خود تا پایان همراه کنند . اما حمیدنژاد در این سریال از حسام منظور بهره گرفته که با وجود اینکه بازیگر با سابقه تئاتر است، اما نه چهره کاریزماتیکی دارد و نه توانایی جذب مخاطب را و از این رو انتخاب چندان مناسبی برای این نقش نیست. شاید برای قضاوت زود باشد. از این رو باید منتظر بود و دید کارگردان در قسمت های بعد چه ترفندی برای جذاب شدن داستان و همراه کردن مخاطب اندیشیده است.

 

منبع: بانی فیلم

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
1397/09/14
واقعا سریال زیبایی هست اقای منظور هم به نظرم عالی بازی میکنن انتخاب ایشون برای این نقش هم کاملا به جا ودرست هست
ناشناس 1397/09/14
خیلی هم جذابه
مسلم 1397/09/15
اتفاقا من فقط بخاطر بازی فوق العاده آقای حسام منظور دارم این سریال رو نگاه میکنم . بی نظیر بازی میکنن. به نویسنده محترم باید تذکر داد که نظر شخصی خودشو به کل مخاطبین تسری نده هم قصه ش شیرین تر از شهرزاد هست هم کاراکترهاش
الهام 1397/10/04
دقیقا ..به نظر من سریال خوبیه..برای خودش حرفی برای گفتن داره .حالا سریال شهرزاد مگه چقدر مهمه که این نویسنده و کارگردان خواسته باشن فیلم شون به سطح شهرزاد برسونن؟؟؟؟؟؟اصلا چرا با سریال شهرزاد مقایسه کردین؟؟؟ مبنای قیاس سریال های قدیمی سریال شهرزاده آیا؟؟؟؟
آرش 1397/09/15
وقتی فیلم و سریال خوبی برای دیدن نیست نباید خودمون رو توجیه کنیم چیزی که داریم می بینیم(مجبوریم ببینیم)عالیه؟ من که در این وانفسای سریال های دوزاری دل خوش کرده م به دیدن 3 باره فرار از زندان و خانه کوچک و قبل از اون هم قصه های جزیره(که اون ها هم از مجبوریه ولی صد شرف داره به سریال های کشکی به اصطلاح جدید ایرانی که همه به قدری شبیه همن که اسم ها(دلدادگان...دلنوازان و...) و قصه ها رو هم از روی هم تقلب می کنن و الان شخصیت های همه رو با هم قاطی کردیم!) پخش چند باره روزی روزگاریم آرزوست!
فریبا 1397/09/18
به نظظر من با اینکه تقلید کرده اما خوب در اورده خود شهرزاد هم از پدر خوانده کپی شده تا حدی
عباس 1397/10/01
سریال فوق العاده ای است .بنظر بنده از سریال شهرزاد هم سرتره چون عموم مردم میتونن این سریال رو بدون پرداخت هزینه ای ببینن.دست گارگردانش وبازیگرهاش درد نکنه . لحظه شماری میکنیم برای دیدن سریال های زیبای دیگری از این کارگردان محترم و بازیگرهای توانای این سریال
مارال 1397/10/02
با سلام خیلی سریال ضعیفی هست به قول معروف میخکوبمون نمیکنه مثلا یه لحظه اون و با سریال حریم سلطان مقایسه کنید اصلا قابل قیاس نیست
فرزانه 1397/10/02
همه بازیگران حرفه ای وچهره که شما ازشون نام بردید از ابتدا کاریزما نبودن وجذابیت فعلی رو نداشتن ؛وبا اعتماد وفرصتی که سازندگان فیلم وسریال باونا دادن تونستن باین توانایی برسن؛لطفا نگارنده محترم شما وامثال شماهم اجازه بدین سایر بازیگران بعضا گمنام هم دیده بشن وهنرشون به نمایش در بیاد وسینما وتلویزیون ایران در دست عده ای بازیگر انگشت شمار نباشه با دستمزدهای کمرشکن!!
فرزانه 1397/10/02
پوزش منظور دستمزدهای نجومی ست
میلاد 1397/10/03
نقد بسیار ضعیفی بود.
1397/10/03
چقدر شازده شبیه امیر آقایی هست😲
منتقد منصف 1397/10/04
سریالی بی محتوا و تکراری مانند سریال های دیگر و خیلی شبیه و کپی شده شهرزاد حیف وقت که صرف این سریال بشود اکثرا عاشق پوشش و ساختار قدیمی این سریال شده اند وگرنه موضوع خوبی ندارد بازیگران هم خوب هستند
کیوان 1397/10/05
شاعر گوید همه بلبلان بمردند و نماند جز غرابی. واقعا حیف اون خونه های قشنگ و محشر کاشان که معطل این سریال این قدر ضعیف و آبکی و زرد شده ند که به سبک سریال های آبکی عشقی ترکی با مثلث مربع مخمس عشقی و چهار تا بزک دوزک و آب و رنگ و اطوار بی ربط عتیقه بیننده محروم و تشنه سریال تاریخی عشقی درست و حسابی رو معطل خودش کرده. واقعا میخوام بدونم تو این مملکت دیگه یه آدم حسابی پیدا نمیشه که بتونه یه سریال در حد متوسط برای این دستگاه عریض و طویل درست کنه که دست کم بدونن که ادبیات گفتاری قجری فقط به این نیست که دایم از بچه قنداقی تا نوکر و کلفت و ارباب و شازده راه بره هی بگه عذر تقصیر عذر تاخیر عذر تمکین ... این واقعا توهین به بیننده توهین به تاریخ توهین به قشر هنرمند و هزار تا توهین دیگه است. نه داستانی نه شخصیتی نه دیالوگی نه روایت تاریخی درستی. واقعا دیگه باید سر به هره کوبید از این بیسوادی و ابتذال
جلال 1397/10/05
سریال بسیار عالی و جذابی است .کارگردان و تهیه کننده ان می داند که مردم دنبال چه فیلمی می باشند . اگر مسئولین محترم صدا و سیما دقت بیشتری بخرج بدهند مردم دیگر شبکه های ان طرف اب را نگاه نمی کنند
کارشناس سیاسی 1397/10/06
دست کارگردان درد نکنه واقعا هم سریال قشنگی است و هم از هنرپیشه های خوبی استفاده کرده هیچ نقصی در بازی هنرپیشه ها نیست فقط ضعف فیلم در نوع لباسها و آداب و رسوم دوره قاجار است که متاسفانه نتوانستن دکوراسیون و لوازمات متناسب به آن دوران را فراهم کنند. صرفنظر از اینکه بعد از مرگ ناصرالدین شاه اوضاع سیاسی و رشوه بگیری و فساد بمراتب بدتر از این بوده اما کارگردان حق مطالب را ادا کرد.
علی اسدالهی خرمشهر 1397/10/06
بسیار زیبا و دلنشین
1397/10/06
فعلا که این سریال بین مردم خوب جا خوش کرده و با توجه به پیچ و خم های داستان در این چند قسمت اخیر مردم در مورد قسمتهای اتی اظهار نظر میکنن و اون رو حدس میزنند. یعنی یک سریال چالشی شده براشون.
م 1397/10/08
واقعا خندم میگره میگید این سریال تقلید کرده از شهرزاد لطف کنید موارد تشابه رو بفرمایید خنده داره من طرفدار دواتیشه این سریال نیستم اما صدبرابر از شهرزاد بهتر بود شهرزاد هیچی نبود جز یه اثر مضحک صرفا عاشقانه که کاراکترها ضرب دری عاشق هم بودن دوتا مرد دنبال یه زن و تا فکرشو بکنین روایط عاشقانه دیگر به همراه مقداری چاشنی فیلم پدرخوانده که انگشت کوچیکه این فیلم هم نشد قبول کنید یه مقدار قصه عشق عاشقی بین شازده و بانو مشکلی نداره و کل فیلم نپرداخته به عشق این دوتا من خودم از شخصیت حضرت والا خیای خوشم اومد نمیدونم برا چی میگید شبیه شهرزاد شهرزاد این بود :یه پیرمرد بانفوذ که پسر نداره تاج و تختش رو حفظ کنه میره هوی میاره سر دختر خودش اون دختر هم عاشق یکی پیگه بوده حالا قباد هم عاشق شده و دراین میان عشق های دیگه ای هم ایجاد میشه مثل عمه خانم یا دختر نوچه بزرگ اقا یا فرهادبا اذر بدبخت یا خیانت نامزد دوست فرهاد یا خیانت شیرین و...... شهرزاد هیچ چی نبود جز هدر دادن بازیگر درست و حسابی مثل شهاب حسینی و پانته ا پناهی ها و..
سعید معصومی 1397/10/11
به نظر من شاید بازیگران مطرحی در این سریال نباشن و خیلی عمومی جلوه بکنه و اونقدر ها هم خاص نباشه ولی هر چی هست بعد از سه چهار سال تونسته منو هر شب پنج دقیقه مونده به شروع پای تلویزیونی که هیچ وقت حوصله دیدن فیلم ها و سریالاشو نداشتم، بنشونه و این یعنی یک موفقیت بزرگ برای این سریال جذاب...
فرزانه 1397/10/11
صدای شازده چقدر شبیه امیر آقایی است ودر مواردی چهره ش؛سریال بسیار خوب وجذابیه
شهرزاد 1397/10/12
سریال بسیار عالی و دیدنیه.با عاشقانه شهرزاد متفاوته و در برهه تاریخی دیگری قرار داره.مثل اونم بیخود بکش بکش نداره.
s 1397/10/13
سریال بسیار بدی است .زمانی پخش میشود که بچه ها بیدارند . ترس و ناامیدی و وحشت تو دل همه میندازه .ادم را به همه چیز بی اعتماد میکنه بسیار مخرب و خانمانسوز است .
شیرین قایممقامی 1397/10/13
اولا اصلا این دو سریال مثل هم نیستند.نه از نظر انگیزه دشمنی ها و خشونت ها،نه از نظر روابط اجتماعی و فرهنگی که هریگ زمان و عصر خود را جلوه گر بود.اما نمی دانم چرا اینقدر روی استاندارد بودن شهرزاد نویسنده تکیه نموده اند.آخرش که که از نظر تکنیکی خیلی بد تمام شدو کارگردان تراز اولش فتحی هم از اینکه شرایط خاص اجازه نداد فیلم را بهتر تمام کنند ناراحت بودند. وقتی که شهرزاد درد و رنجش در زمان مرگ قباد تبهکار که عشقش هم بیشتر با خود خواهی و حس تملک همراه بود زیادی ناراحت شود..و در مورد جدابیت ظاهری آقای حسام،خیلی تعجب می کنم که نویسنده مقاله چنین سخنی را گقته اند که فقط برازنده سنین دبیرستانی است.نه تنها ایشان از چهره مردانه وقامت و اندام خوب بهره مندند بلکه اگر انتخاب هنر پیشه اول بر معیار :خوشگلی:باشد،پس آقایان کشاورز و انتظامی پیشکسوتان عالی ما،نباید دارای نقش اول می شدند اگر چنین بود.
پری 1397/10/16
سریال ضعیفی بود حداقل ۵قسمت جا افتاده اواسط سریال ویک قسمت هم دراخرش کم داشت

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.